inranista|اینران ایستا


مقایسه HTML 4 با HTML5

تعداد بازدید: 253 | تاریخ انتشار : ۵/به‍/۹۷


در طراحی و پیاده سازی صفحات وب و application های تحت وب، تکنولوژی های متعددی مورد استفاده قرارمی گیرند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. در این بین کاربردها و اهداف اصلی استفاده از HTML را دردو مورد زیر می توان خلاصه کرد:

 1. توصیف ساختار معنایی اطلاعات

 2. تولید رابط کاربری و فرم های ورود اطلاعات

البته از HTML برای توصیف ساختار ظاهری اطلاعات هم استفاده می شود که امروزه این کار تقریبا منسوخ شده و این وظیفه به CSS محول شده است. به عبارت دیگه CSS برای جدا کردن ساختار ظاهری از ساختار معنایی ابداع شد. و بنابراین امروزه استفاده از تگهایی نظیر font و center و همچنین استفاده ازattribute هایی نظیر bgcolor و width داخل HTML تقریبا منسوخ شده است. در راستای جدا کردن ساختار ظاهری از HTML حتی استفاده از table برای طراحی ساختار صفحات هم به نوعی منسوخ دانسته شده و به جای آن از طراحی های مبتنی برdiv  و CSS استفاده میشود.

 

تاریخچه Html

اولین نسخه Html، شماره نسخه نداشت و تنها با نام Html شناخته می شد و فقط صفحات وب ساده که مربوط به سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۵ می باشد رادربرمی گرفت.

درسال ۱۹۹۵، بنیاد IETlF نسخه های Html را استانداردسازی کرد و به نام Html 2.0 مطرح شد. در سال ۱۹۹۷ کنسرسیوم تار جهان گستر تحت عنوان w3C نسخه بعدی Html را به نام Html 3.2 ارائه کرد.پس از این نسخه،نسخه Html 4.0 در سال ۱۹۹۸ ارائه شد و سپس در سال ۱۹۹۹ نسخه ۴٫۰٫۱ ارائه گردید.

پس از آن W3C اعلام کردکه دیگر نسخه جدیدی از Html را عرضه نمی کند وبرروی Html افزوده شده یا همان XHTML تمرکزخواهد کرد. آنها به طراحان وب پیشنهاد دادند که برای مستندات Html خود از نسخه HTML 4.0.1 استفاده کنند.

ازاین پس، W3C بر روی  XHTML1.0 تمرکز کرد و چیزهایی شبیه پایه XHTML درسال ۲۰۰۰ پیشنهاد گردید.اما طراحان وب نخواستند که به ساختار XHTML مهاجرت کنند، لذا در سال ۲۰۰۴،web hypertent application technology working Group) WHATWG شروع به کار بر روی نسخه جدید HTML کردکه محدود به HTML نبود. این نسخه را HTML5 نامید، آنها امیدوار بودند که این نسخه سرانجام توسط W3C نیز پذیرفته شود.

 

تصمیم گیری بر روی نسخه HTML:

اولین تصمیم شما زمانی که نوشتن یک صفحه وب را آغاز می کنید این است که آیا با HTML بنویسید یا XTHML.اگر شما از ویرایشگری همچون  dreamweaver استفاده می کنید این گزینه توسط DOCTYPE انتخابی شما تعیین می شود. اگر شما یک XHTML DOCTYPE را انتخاب کرده اید، صفحه شما در قالب XHTML نوشته می شود و اگریک HTML DOCTYPE را انتخاب کرده اید، صفحه شما در قالب HTML می باشد.

تفاوتهای زیادی بین XHTML و HTML وجود دارد اما اکنون چیزی که نیاز دارید تا بدانید این است که XHTML همان   HTML 4.0.1 بازنویسی شده به عنوان یک برنامه کاربردی xML می باشد. اگر شما XHTML را بنویسید، تمامی ویژگی های آن را در بر خواهد داشت، تگهای شما بسته می شوند و می توانید در یک ویرایشگر xML ویرایش کنید. HTML بسیار سبک تر از XHTML است به خاطر اینکه شما ویژگیهای خاص آن را خاموش کرده اید، تگهای همچون <P >را بدون بسته شدن <ip> رها کرده اید و موارد مشابه آن.

 

چرا از HTML استفاده می شود؟

 • HTML می تواند فضای کمتری را اشغال کند و سریعتر نیز دانلود می شود.

 • HTML را راحت تر می توان یاد گرفت، به عنوان مثال، اگر تگها را در HTML رها کنید، کد شما به خوبی همچنان کار می کند.

 • برخی ازمرورگرهای قدیمی باHTML نسبت به XHTML پاسخ بهتری می دهند.

 

چه امکاناتی را میتوان از Html5 انتظار داشت؟

 • فضای آفلاین: Google Gears را میشناسید؟ HTML5 قرار است چیزی شبیه آن در خود داشته باشد. برای مثال میتوان باHTML5 ایمیلهای خود را به صورت آفلاین خواند. مثال دیگر این است که سایتها میتوانند برخی از اطلاعات خود را بر روی سیستم شما ذخیره کنند و این یعنی چند برابر سرعتی که الان داریم درست مثل یک "ابر کوکی".

 • اشکال غیر منظم: با امکانات کنونی تنها شکلی که میتوان برای قسمتهای صفحه داشت مستطیل است در حالیکه در HTML5 دیگر از این محدودیت ها خبری نیست. میتوانید از هر گوشه صفحه بهترین استفاده را ببرید. حتی میتوانید تنها با کد نویسی تصاویر, نمودارها و هرچیزی را که فکر کنید در صفحه خود داشته باشید. دیگر مجبور به استفاده از فلش یا افزونه های دیگر نیستید.

 • پخش صوت و ویدیو به صورت مستقل: اگر مطلب قبلی من در مورد فایرفاکس و پخش ویدیو بدون هیچ افزونه راخوانده باشید با این قابلیت آشنا هستید. این یعنی اینکه دیگر لازم به استفاده از Flash برای پخش ویدیو و صدا نیستید. به راحتی میتوان از یک خط کد برای اینکار استفاده کرد و در عین حال تمام قابلیتهایی نظیر عقب و جلو کردن, ذخیره ویدیو و … را در اختیار داشته باشید.

 • مکان یابی: HTML5 میتواند مکان شما را تشخیص دهد و نتایج جستجو را بر حسب مکان شما سفارشی کند و یا اینکه ورودی های twitter شما را برچسب گذاری کند.

 • فرم‌های هوشمندتر: جعبه های متن, checkbox ها, منوهای کشویی و تمام عناصر یک فرم هوشمندانه تر عمل خواهند کرد و به شما امکانات بیشتری برای کنترل اطلاعات خواهند داد. برای مثال شما میتوانید هنگام ورود اطلاعات صحت و اعتبار آنها را کنترل کنید. همچنین عناصر فرم تعامل بیشتری با هم خواهند داشت.

 • تمرکز بر برنامه های تحت وب: آینده ازآن برنامه های آنلاین خواهد بود. HTML5 این امکان را میدهد که یک برنامه تحت وب بدون هیچ مشکلی با هر نوع سیستمی سازگار باشد و به کاربران این فرصت را میدهد تا بدون استفاده از ابزاری خاص از یک برنامه لذت ببرند. با HTML5 میتوان ابزارهای چت، انجمن، سایتهای drag-and-drop نوشت.

 

تغییرات HTML5

تغییرات HTML5 بیشتر در رابطه با هر چه بهتر برآوردن دو هدفی است که پیشتر گفته شد:

» تگ های جدیدی که برای توصیف بهتر ساختار معنایی اطلاعات افزوده شده عبارتند از:
section , article , aside, header , footer , nav , dialog , figure 

» تغییرات جدید برای طراحی بهتر فرم های ورود اطلاعات، افزوده شدن انواع جدیدی از input نظیر :
datetime, datetime-local, date, month, week, time, number, range, email, url 
تگ های جدید output و datalistt


» برخی از تگ های جدید برای پویا تر شدن محتوا و رابط کاربری:
audio, video, canvas, meter, progress, event-source,

 

ساختار کلی یک صفحه وب مبتنی بر HTML۵

همانطور که گفته شد HTML5 تغییرات بسیاری نسبت به نسخه پیشین خود داشته است. یکی از مهمترین ویژگی های HTML5 مشخص نمودن نوع محتوا است که می‌تواند تحولی در عرصه‌ موتورهای جستجو باشد به این صورت که شما با مشخص کردن مکان دقیق مطالبتان، آنها را  از قسمت‌های دیگر سایت که همیشه ثابت هستند جدا کرده و باعث دسته‌بندی صحیح محتوا برای موتورهای جستجو می‌شوید.
 

در اینجا با تصویری ساده درباره این قابلیت HTML5 توضیح می دهیم.

ساختار کلی یک صفحه وب مبتنی بر از HTML۵

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید تمامی قسمت‌ها توسط تگ‌هایی از یکدیگر جدا شده‌اند و این، کار را برای موتورهای جستجو راحت میکند.
 در
ادامه توضیح کوتاهی در مورد تگ های موجود در تصویر ارائه می دهیم:

 

تگ <header>
همانطور که از نامش پیداست مکان دقیق سربرگ سایت را مشخص می‌سازد و تمامی عناصر مربوط به سربرگ بین دو تگ 
<header> و
</headerr> قرار می‌گیرند به صورت زیر:

<header>
.
.
</header>

تگ <aside>
محتوای سایت که در کنار صفحه و جدا از محتوای اصلی تعریف شده و با محتوای قسمت های دیگر صفحه مرتبط می باشد در تگ <aside> قرار می گیرند. لینک های صفحه در این قسمت قابل تعریف می باشند.

تگ <section>
از این تگ برای تعریف بخش ها در صفحه استفاده می شود. فصل ها ، سرصفحه ، پاورقی ، بخش های مربوط به تبلیغات و یا هر بخش دیگر از صفحه با این تگ مشخص و مجزا می گردد. 

تگ <article>
جهت تعریف محتوای خارجی از تگ <article> استفاده می شود. محتوای خارجی می تواند یک مقاله خبری از ارائه دهنده های خارجی، یک متن از وبلاگ و یا یک متن از یک بخش یا هر چیز دیگر از یک منبع خارجی باشد. 

تگ <footer>
تگ <footer> همانطور که از نامش پیداست برای مشخص کردن مکان پابرگ سایت یا وبلاگ استفاده میشود و تمامی عناصری که در قسمت پابرگ صفحه قرار می‌گیرند بین دو تگ <footer> و </footer> قرار می‌گیرند.

در اینجا جا دارد کمی هم درباره ساختار یک صفحه وب صحبت کنیم.
در نسخه قدیمی HTML یعنی نسخه ۴۴ آن برای شروع کدنویسی هر صفحه باید استاندارد آن صفحه تایید میشد که با کد زیر مشخص می‌شود:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W۳C//DTD XHTML ۱.۰ Transitional//EN" "http://www.w۳.org/TR/xhtml۱/DTD/xhtml۱-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w۳.org/۱۹۹۹/xhtml">

 

اما در HTML۵ دیگر لازم نیست دو خط کد بنویسید تا استاندارد بین المللی HTML را مشخص کنید و فقط کافی است با کد زیر در ابتدای کدها، استانداردتان را مشخص کنید:

<!DOCTYPE html>

 

همانطور که مشاهده کردید کدها در HTML۵ بسیار بهینه‌تر از گذشته شده اند ، تگهای بسیاری در نسخه جدید جایگزین چندین خط کد شده‌اند. 
به عنوان مثال برای مشخص کردن نوع کاراکتر صفحه و تنظیم آن به UTF88 در نسخه قبلی باید کد زیر نوشته می شد:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />

اما حالا در نسخه جدید فقط کافی است از کد زیر استفاده کنید:

<meta charset="UTF-۸">


این کدها در مورد فایلهای موجود در صفحه سایت نیز صدق میکنند. شما قبلا برای قراردادن یک اجرا کننده صوتی یا تصویری در سایت باید از چندین خط کد استفاده میکردید و برای داشتن یک اجرا کننده خوش‌ساخت باید دست به دامان جاوا اسکریپت و فلش میشدید ولی در HTML5 به راحتی و فقط با یک تگ می‌توانید یک اجرا کننده فایلهای صوتی و تصویری با ظاهری زیبا داشته باشید.


سازگاری مرورگرها با HTML5

اکثر مرورگر ها به غیر از IE همگام با استاندارد ها پیش میروند و کم و بیش از استاندارد های جدید پشتیبانی میکنند. هم اکنون نسخه های بتای firefox3 و opera9.5 تا حدودی از HTML5 پشتیبانی میکنند. قطعا زمانیکه HTML5 از پیش نویس خارج شده و کاربردی شود این مرورگر ها هم از نسخه بتا خارج شوند، میتوان انتظار داشت تا از HTML5 و CSS3 پشتیبانی قابل قبولی داشته باشند. با توجه به این که اکثر کاربران این مرورگرها از نسخه های آپدیت استفاده میکنند در آینده نزدیک مشکل خاصی با این مرورگرها وجود نخواهد داشت. اما IE که متاسفانه حدود 75 درصد از کاربران وب از آن استفاده میکنند. بعید به نظر میرسد که در آینده نزدیک (و یا حتی دور) پشتیبانی قابل قبولی از HTML5 و CSS3 داشته باشد. IE6 در سال 2001 منتشر شد و در سال 2005 نسخه ی 7 این مرورگر در حالی منتشر شد که پیشرفت چشمگیری نسبت به نسخه قبل نداشت و حتی هنوز از CSS2 هم پشتیبانی خوبی نداشت. و اگر مایکروسافت این روند را در پیش بگیرد نمیتوان به IE8 امیدوار بود.

پشتیبانی مرورگرها از HTML5


HTML5، طراحان وب و مرورگرها

از آنجایی که سازگاری یکسان همه مرورگرها با استاندارد های وب ظاهرا" رؤیایی بیش نیست. لذا طراحان وب چاره ای ندارند جز اینکه خودشان طرح ها یشان را با مرورگر ها سازگار کنند. برای مثال برای پشتیبانی از canvas در IE میتوان از explorercanvas استفاده کرد که در واقع canvas شبیه سازی شده با استفاده از جاوااسکریپت و vml است.
HTML5 و CSS33 برای راحت تر و بهتر شدن طراحی بوجود آمده اند ولی با توصیفاتی که ذکرش رفت، طراحی با تکنولوژی های جدید و در عین حال سازگار بودن با تمام مرورگرها کار را دشوار تر میکند. اما چاره ای نیست چون گذر از این مراحل برای پیشرفت لازم است حتی اگر دشوار باشد و حتی اگر موانعی نظیر IE بر سر راه باشد.

 

 

منبع:هاست لینوکس ایران

 


توجه !ارسال نظر


نظرات شما

اولین کسی باشید که نظر می دهید

تبلیغاتمطالب اخیر


◄ پروژه تبدیل فایل تصویری به صوتی با پایتون


◄ آموزش نصب پکیج یا کتابخانه به پایتون روش pip


◄ دانلود آموزش زبان ماشین و اسمبلی


◄ موتورهای الکتريکي


◄ نرم افزار کمک دانلود از یوتوب


◄ اموزش استخراج بیت کوین با برنامه CryptoTab


◄ تبدیل انواع ارز های دیجیتالی به تومن


◄ آموزش نصب بازی فورت نایت (fortnite) برای اندروید


◄ نصب کالی لینوکس بر روی اندروید


◄ تنظیم مک آدرس برای مودم تی پی لینک (Tp-link)


◄ تنظیم مک آدرس برای مودم دی لینک D-link(DSL-2740U)


◄ انتقال سایت از هاست (Host) به سرور مجازی (vps)


◄ 9 زبان برنامه نویسی جدید برای یادگیری در سال 2019


◄ مقایسه HTML 4 با HTML5


◄ مدیریت لاگ ها(Log)در لینوکس


◄ دانلود تحقیق ربات های تلگرام برای ارائه


◄ دانلود پروژه تحقیقاتی در مورد سایبورگ(Cyborg)


◄ فریز شدن(هنگ کردن) ناگهانی گوشی های اندروید یا آیفون


◄ حملات DDOS یا DOS + جلوگیری از حملات


◄ نحوه فکتوری ریست کردن(بازگردانی به حالت کارخانه)گوشی ها بدون داشتن رمز


◄ معماری کامپیوتر برای رشته مهندسی نرم افزار


◄ ماشین حساب ساده با زبان پایتون


◄ نرم افزار OPenGl و رسم چند شکل همراه با کد


◄ تحقیق در مورد رسانه های ذخیره سازی برای رشته نرم افزار


◄ گزارش کار آموزی رشته نرم افزار-شرکت نرم افزاری و سخت افزاری موبایل


◄ پروژه مطالعه،بررسی ومقایسه الگوریتم های فراابتکاری + به همره کدآمار سایت


بازدید امروز: 19

بازدید دیروز: 23

بازدید کل: 20373inranista|اینران ایستا

راه های ارتباطی


نماد اعتماد زرین پال